نویسنده : محمد عرب احمدی
تاریخ : پنجشنبه ٢٦ بهمن ۱۳۸٥
نظرات

گلشن مهر : در هفته گذشته با قوت گرفتن شايعه واگذاري مديريت بخشي از پارك ملي گلستان به استان خراسان شمالي، سيل پيامهاي كوتاه بود كه با مضمون لزوم حركت مردمي جهت جلوگيري از اين واقعه، از هر كه به هر كه ارسال مي شد.
شايعه از آن جهت دردناك و البته شايد خنده دار مي نمود كه گفته مي شد علت اين تصميم، ضعف گلستان در حفاظت از پارك ملي بوده است. در اين بين جالب است كه بدانيد به نظر كارشناسان يكي از علتهاي بروز سيلهاي ويرانگر گذشته در مينودشت و كلاله، عدم اتخاذ تدابير مناسب توسط مسئولان خراسان شمالي و آغاز سيل از آن منطقه بوده است. ذكر اين نكته نيز خالي از لطف نيست كه آتش سوزي مرداد ماه سال جاري در جنگل گلستان از منطقه اي كه در محدوده خراسان شمالي قرار دارد، آغاز شد.

عکس از حامد خورشیدی

در اين ميان كسي نيست ازمسئولان سازمان محيط زيست بپرسد شمايي كه اينگونه براي حفاظت از اين پارك حساسيت داريد چرا تاكنون در جهت تامين نيازهاي گلستاني‌ها به منظور حراست از پارك ملي ناتوان بوده ايد و گاه با تصميمات غير كارشناسي همچون اجازه ايجاد جاده اي عجيب در پارك به راه و ترابري، روي هر تخريبگر محيط زيست را سفيد كرده ايد.
اما بد نيست بدانيد كه همسر خانم جوادي رئيس سازمان حفاظت محيط زيست كشور كه چندي پيش با فشارهاي وارده از مسئوليت خاص و ويژه اعطا شده از سوي همسرش در سازمان استعفا داد، اهل خراسان شمالي و شهرستان بجنورد مي باشند.
البته و البته مي دانيد كه انتخابات مجلس هشتم هم در راه است و اين آقاي خانم جوادي هم بله.
اصلا هم خيال نكنيد زمزمه هاي مشكل زيست محيطي پتروشيمي گلستان و مطرح شدن نام خراسان شمالي براي انتقال اين پروژه به آن ديار، با قضيه خاستگاه آقاي ايكس ارتباطي دارد.
اين را هم از يك بام و دو هوا سازمان مذكور يادآوري مي كنيم كه آنان براي ميانكاله كه بخشي از آن در گلستان قرار گرفته به مديريت واحد زيست محيطي و البته تحت نظر مازندران اعتقاد دارند.
اما اگر سخن شهرياري مدير كل سابق محيط زيست گلستان در گفت وگو با گلشن مهر، كه گفته كنار گذاشتن او به جهت جلوگيري از واگذاري پارك به خراسان شمالي بوده، درست باشد مي بايست هزاران آفرين نثار او كرد.
در اين بين انجم شعاع سرپرست استانداري گلستان با شايعه خواندن اين واگذاري گفت سند پارك به نام استان گلستان بوده و به هيچ وجه اجازه نمي دهيم سانيتمتري از آن به استان ديگر واگذار شود.
اميدواريم كه اينگونه باشد.


برچسب‌ها: