بافت تاريخي گرگان را دريابيد

از عمده‌ترين دلايل در تشكيل استان جديد، تاريخ غني گرگان زمين بوده و اگر تاريخي اين‌گونه براي اين ديار فرهنگ پرور وجود نداشت توجيهي براي تشكيل استان مستقل جديد نبود.
به غير از فضلا و ناموران درگذشته ديروز، و خاطرات پرشكوه ازمنه ‌دور اين ديار، هنوز يادگارهايي از اين تاريخ و سابقه پربار براي ما برجاي مانده است.
بافت تاريخي گرگان كه با ويژگيهاي خاصش در شمال كشور منحصر به فرد بوده و بدون اغراق شانه به شانه ديگر شهرهاي معروف ايران به مانند يزد، كرمان، اصفهان و شيراز مي‌زند يكي از اين يادگارهاي تاريخي براي استراباد است. تاريخي كه سبب افتخار اين ديار بوده و اگر آن را از گلستان برداري چيزي براي استان باقي نمي‌ماند.
در اين بين تنها در محرم است كه محلات قديم گرگان با آشتي استرابادي‌ها با آنها و حضور دوباره‌شان در اين مناطق، جاني تازه مي‌گيرد.
رونق بخشيدن به محلات بافت قديم براي جاري كردن دوباره زندگي در آنها بسيار ضروري است. از اين رو ايجاد هتل پنج‌ستاره در خانه باقري‌ها، فعاليت سفره خانه سنتي در حمام تاريخي بهسازي شده ميخچه گران و... به عنوان گام اول، اقدامي نيك ارزيابي مي‌شود.
همچنين راه اندازي مشاغلي ديگر متناسب با اين بافت همچون رستورانهاي عرضه كننده غذاهاي محلي گرگان، فروشگاه‌هاي عرضه كننده سوغات استراباد. و نيز ايجاد موزه مردم شناسي و دانشكده گردشگري در اين مكان ضروري مي‌باشد.
در اين بين تلاش اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان به عنوان وظيفه‌مندترين اداره در اين موضوع بايد بر دريافت اعتبار بيشتر از مركز براي خريد خانه‌هاي اين بافت با ارزش و ايجاد تسهيلات براي بهسازي منازل ساكنان اين منطقه با تكيه بر معماري خاص باشد تا مبادا از اين ميراث با شكوه گذشتگان، تنها نامي براي ما باقي بماند.

منبع : گلشن مهر

/ 3 نظر / 21 بازدید
رامين

با سلام دوستان یه سری به این وبلاگ هم بزنید . وبلاگ خبری خبرهای خوبی داره. http://arya-news.blogfa.com